![]() |
A Szkéné Színház a 2019/2020-as évad őszén indítja el Rakpart3. néven új, hiánypótló közösségi programsorozatát, amely az egyes előadásokhoz kapcsolódóan kínál különböző eseményeket.
A legfontosabb ezek közül a középiskolásoknak szóló háromlépcsős foglalkozás, melyek a színházi élmény befogadását három egymással összefüggő szakaszra bontva teszik gazdagabbá:
1. lépcső: egy felkészítő foglalkozás, melyet középiskolás csoportoknak ajánlunk az előadás megtekintése előtt. E foglalkozások célja a drámapedagógia eszközeit használva összegyűjteni és rendszerbe szedni a diákok előzetes tudását, és értelmezési lehetőségeket nyitni meg számukra.
2. lépcső: az előadás megtekintése
3. lépcső: az előadást követő feldolgozó foglalkozás, melyen együtt értelmezzük a színpadi jeleket, vitatkozunk, érvelünk, játszunk - elmélyítve és tudatosítva ezzel az előadás hatását.
A foglalkozásokat Szivák-Tóth Viktor szakmai vezető, valamint Szemerédi Fanni és Hodászi Ádám vezetik.
A háromlépcsős programban részt vevő, kortárs magyar szerzők műveiből készült előadások:
A zenés alternatív társadalomkritika műfaját választó előadás formanyelvének, humorának köszönhetően könnyen befogadható a korosztály számára. A háromlépcsős program tartalmi oldalról mélyíti a befogadást, célja, hogy reflektáltabb viszonyt alakítson ki a résztvevőkben a posztmodern média által felépített vagy közvetített sztereotípiákkal kapcsolatban.
Az előadás a családon belüli konfliktusokat, a szülő-gyerek viszony dinamikájának kérdését a japán nó-színház elemeit használva taglalja. A felkészítő foglalkozás bevezeti a résztvevőket a sajátos formanyelvbe, a maszkok színházi használatába, és a családon belüli viszonyokat, státuszokat vizsgálja. A feldolgozó foglalkozás a kritika személyiségre tett hatására helyezi a hangsúlyt.
A Bánya-trilógia rengeteg humorral rajzol izgalmas és elgondolkodtató képet a határon túli magyarok helyzetéről, mindennapjairól. A foglalkozások az ideálkép és a valóság közti távolság, az élethazugságok hálói, a reménytelenségből való kiutak keresésére tett kísérletek köré épülnek.
A darab a római birodalom kulisszái között vezet be minket egy szellemet felpezsdítő filozófiai vitába. A foglalkozások fókuszába az előadás központi problémáját is képező döntési kényszert helyeztük. Hogyan dönthetünk felelősen, ha több irányban is elkötelezettek vagyunk? A fókusz-kérdést további témaként a hatalmi játszmák és a belső értékrend kialakítása, illetve megvédése egészíti ki.
![]() |
![]() |
fotók: Csóka Tímea, Torják Orsi |
![]() |
További információ:
Szemerédi Fanni
ifjúsági program-koordinátor
szemeredi.fanni@szkene.hu
+36 20 458 9527
Csóka Tímea
kommunikáció
csoka.timea@gmail.com
06.30.366.9852